Hakkımda

Dr. YUSUF SONER

ODTÜ Makina ve İTÜ Nükleer’i (MSc) bitirdim. Atom Yüksek Mühendisiyim, fakat okul bittiğinden beri bir kere tanjant aldım, onu da almasam olurdu. LASSA’da biraz mühendislik yaptım gerçi ama , işin ticari tarafında daha faydalı olacağımı gördüm. TOYOTA’dan sonra HONDA’da Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışıyordum. Mühendis adamdır, akıllıdır, öğrenir yapar deyip adamı yönetici yapıyorlar. Oluyor, olmuyor değil ama Mühendis tarafınızın biraz “Tedavi”si gerekiyor. Ben de 2001 senesinde Harvard’a gittim. İki buçuk ay geceli gündüzlü süren “Advanced Management Program”a katıldım. Şifa buldum. Dönüşte de hızımı alamadım , akşam programında Doktoraya başladım.

Doktora bittikten sonra, Pazartesi akşamları, Sabancı Üniversitesi’nde , “Sales Management” dersini vermeye başladım. Gündüzleri de TEMSA’da çalışıyordum. 13 yıl görev yaptığım TEMSA’da , son görevim, Mitsubishi ve Fuso distribütörlüğünü yapan TEMSA Motorlu Araçlar A.Ş.’nin Genel Müdürlüğü idi.

Üniversiteyi çok sevdim, Holding’den müsaade istedim, önce biraz daha kal dediler ama sonra sağolsunlar, onlar da destek oldular.

Sabancı üniversitesinde, “Sales Management”, “Career&Professional Development”, “Business Management in Action”, “Managerial Skills Development”, “B2B Branding(BP MA)” , “”B2B Marketing”, “Introduction to Marketing”, “Fundamentals of Family Business”, “Succession & Power Transfer” derslerini, Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA programında “Trade Marketing & Sales Management” dersini, Marmara Universitesi İşletme Master programında “Sales Management” dersini verdim.

Executive MBA, Professional MBA, Masters in Finance ve MBA’in koordinasyonunda görev aldım. Değişik sektörlerde şirketlere pazarlama projelerinde danışman olarak destek oldum. EDU ile, ( özellikle Mühendislere:) ), Pazarlama ve Liderliği öğretmek için yüzden fazla şirkete eğitimler verdim. Anadolu Isuzu A.Ş., Petroyağ A.Ş., Engin Metal A.Ş., Yakut Makina Ltd ve Marshall Boya San. A.Ş. de Bağımsız Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyorum. Aile işletmelerinde yönetim danışmanlıklarım var. Aile İşletmeleri konusunda Türkiye’nin öncü STK’sı TAIDER ile ortak çalışmalar yapıyoruz.

“Gökyüzüne Çıkan Merdiven”, “Henüz Zaman Varken” isimli iki kitabım önceki yıllarda yayınlanmış idi. İş hayatındaki düşüncelerimi ve yaklaşımımı 2021 de basılan “Büyük Düşünmek Zamanı” adındaki son kitabımda bulabilirsiniz.