Yeni Nesillere Devir

İletişime Geçin

Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field
25 - 14 = ?
Enter the equation result to proceed

Kurucu nesiller küçük yaştan itibaren işin başında bulunuyor. Ancak sonraki nesillerde kırklı yaşlardan önce çoğu lider yeterli tecrübeyi biriktiremiyor. Elli beş – altmış yaşından sonrada hem bilgiler eskiyor, hem değişen dünyaya adaptasyon güçleşiyor hem de enerji azalıyor. Bu mantıktan hareket ile, bir liderin en verimli yılları 40–55 yaş arasıdır. Bir sonraki neslin 40-55 dönemini kaçırmamak için, devralacak nesil 20’li yaşlarda eğitim (1. Dönem) ve dışarıda çalışarak (2. Dönem) gelişmelidir. 30’lu yaşlarda (3. Dönem) şirket içinde ya da dışında kâr sorumluluğu olan görevler almalı, 40’a yaklaşırken mevcut lider ile paralel çalışmaya başlamalı (4. Dönem) ve 40 yaşında bayrağı devralmalıdır (5. Dönem).

Yeni nesillere devrin doğru yapılmaması, aile şirketlerinin uzun vadede yokolmalarına yol açıyor. Önceki nesillerin devir etmeye yanaşmaması, devir sürecinin iyi yönetilmemesi, haleflerin hazır olmaması gibi çok önemli sorunlar var.

Yeni Nesillere Devir Desteği

TECRÜBE

30 yıllık yöneticilik ve 10 yıllık akademisyenlik tecrübesi ile kurumsal şirketlerin iyi ve kötü günlerini yaşamış olan Dr. Yusuf Soner, Sabancı Üniversitesinde  ” MGMT 418 Aile İşletmelerinin Temelleri” ve “MGMT 419 Yeni Nesillere Devir ve Yönetim Transferi” derslerini veriyor. Derse katılan Aile İşletmesi üyesi çeşitli uluslardan öğrencileri ve Aile İşletmeleri konusunda Türkiye’nin öncü STK’sı TAIDER ile birlikte yapılan çalışmalarda, sorunlar, bakış açıları ve çözümler hakkında geniş bir bakış açısı birikmiş bulunuyor.

 

 

 

 

 

DESTEK İÇERİĞİ

Halen yönetimde olan nesil (NowGen) ve yeni devir alacak nesil (NextGen) arasında iletişimin sağlanmasında, nerede nasıl davranılacağı konusunun netleştirilmesinde Aile Anayasası önemlidir. Nesil devrinin nasıl olacağı Aile Anayasasının önemli başlıklarından biridir.

Aile anayasasını bir tür “Yangın Tatbikatı” gibi de görebiliriz. Eksiklikleri önceden görerek bir kısım yangınlara engel olabiliriz ama gene de bazen yangınlar tutuşur. Aile anayasalarını güneşli günlerde, zamanın bol, insanların sakin olduğu günlerde hazırlayanlar, yangınlardan daha az etkileniyorlar. Aile Anayasası hazırlığınızda destek olarak nesil devrinde ileride yaşayacağınız problemlerin etkilerini azaltmanızda yardımcı olabiliriz.

NextGen in iyi yetişmesi devrin başarılı olmasının ön şartlarından biridir. Yeni neslin gelişimine Mentor ve hoca olarak destek olmak, çıkan problemlere dış bakış ile tarafsız yaklaşmak, önerilerde bulunmak ve halef seçimine destek olmak gibi alanlarda da Aile şirketlerimizi destekliyoruz.

Diğer Eğitimler