Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği

İletişime Geçin

Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.
Fill out this field
Fill out this field
18 + 5 = ?
Enter the equation result to proceed

Yönetim kurulu, Millet Meclisi gibi kuralları koymak ve uygulamayı takip etmek için vardır. Yönetim kurulunun ilk akla gelen fonksiyonları arasında; Stratejinin oluşum, değerlendirme ve onayına katkı, Politika ve hedef belirleme, Finansal performans değerlendirme, Risk Yönetimi, Majör Kararların değerlendirilmesine katkı, Tepe yöneticilerin değerlendirilmesi, Kanunlar ve Aile anayasası ile uyumun takibi, Kurumsal takip (Şeffaflık, Hesap verilebilirlik, Adalet ve eşitlik), Azınlık hisse haklarının korunması ve Halefiyet değerlendirme ve Mentor olarak yeni nesil gelişimine destek sayılabilir.

Kurucu patron işinde ne kadar yetkin olursa olsun bu konularda yanlış kararlar alabilir. Sonraki jenerasyonlar yönetimi aldıktan sonra tecrübesizlikten kaynaklanan hatalar yapılabilir.  Eğer yönetim kurulunda sadece aile üyeleri, yakın tanıdıklar ve şirket ile iş yapanlar varsa, bu kişiler yanlış kararları kolayca göremez ve sözlerini dinletemezler. Kurumsallaşmanın ilk adımlarından biri Yönetim Kurullarında bağımsız ve tarafsız üyelerin bulunup, Yönetim kurulu fonksiyonlarında profesyonel bakış ile görüşlerini çekinmeden belirtmeleridir.

Kurulacak çeşitli komiteler ile bağımsız üyeler zaman alan çalışmaları önceden yaparak, Yönetim Kuruluna tavsiye ve görüş desteği verirler.

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi Desteğimiz

TECRÜBE

Dr. Yusuf Soner, İkisi İMKB de kote, biri İSO ilk 500 ciro seviyesinde üç sanayi kuruluşunun Yönetim Kurullarında “Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi” olarak görev yapmaktadır. iki daha küçük cirolu firmamızda da Yönetim Kurulları ile periodik olarak danışma toplantıları yapmaktadır. Daha önceki yıllarda üç farklı şirkette ve bir sivil toplum kuruluşunda Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

DESTEK İÇERİĞİ

Eğitim ve danışmanlık ile başlayan birlikte çalışmaların, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliğine evrilmesi, önerilerin takibi açısından da yararlı olmaktadır. 30 yıl profesyonel yöneticilik ve 10 yıl akademisyen olarak farklı sektörlerde bir çok şirkette biriken tecrübe ile; problemler, çözümler ve fırsatlar için farklı bakış açısı desteğini sizlere de sunmaktan kıvanç duyarız.

Diğer Eğitimler