• Liderlik Eğitimleri
  Liderlik Eğitimleri
  Liderlik, İnsan ile ilgili olduğu için, teknik yeteneklerden çok, İnsan yeteneklerine, "Soft Skills" e ihtiyaç duyar. Bu eğitimde, kendinden başlayarak insanı tanımak ve insan ilişkileri konusundaki yetkinlikleri

SOFT SKILLS
Yönetimde ana konu insandır. İnsan yönetimi IQ’dan çok EQ ile ilgilidir. Bu eğitimde, kendinizden başlayarak insanı tanımak, etkin insan ilişkileri kurmak üzerinde duruluyor.

Eğitim Süresi: 1 gün / 2gün(Workshop)

Eğitim İçeriği :

 • Kendini ve insanları tanımak
  • Kişilik Tipleri-MBTI
  • İhtiyaçlar
  • Motivasyon
 • "Small Talk", İnsan İlişkileri ve Takım oyunu
 • Öğrenme açlığı ve aktif dinleme
 • İletişim ve Hikaye anlatmak
 • Esneklik, İkna, Müzakere ve çatışma çözme
 • Zaman Yönetimi
 • Networking
 • İş-Yaşam ve İç huzuru dengesi

Yunus diyor ki;
İlim, İlim bilmektir,
İlim Kendin bilmektir,
Sen Kendin bilmezsin,
Ya neci okumaktır.

Yönetimde, "Duygusal Zeka" nın IQ'dan daha fazla önemi var. Herşey, önce kendini tanımak ve sonra karşınızdakini anlamak ile başlıyor. Duygu ve düşüncelerini yönlendirebilenler, davranışlarını, alışkanlıklarını da yönetebilmeye başlıyorlar. Kendisini ve beraberindekileri motive etmenin yollarını bulanlar, daha iyi sonuçlara ulaşıyorlar.

Özellikle teknik ağırlıklı eğitim almış bir çok yönetici, konuştuğu konuların "boş" olmaması gerektiği düşüncesinde. Bu insanlar , havadan sudan konuşmaktan uzak duruyorlar. Bu da insanlar arasında köprülerin kurulmasını engelliyor. "Kaliteli" iletişim derken, bir bakıyorsunuz ki, ortak noktalar kalmamış, hatlar kopmuş. “Small Talk” başarılı insan ilişkilerinin giriş kapısı.

Tek başına yapılabilecekler çok sınırlı. Takım oyunu oynamayanlar, kendi çabaları ile bir yere gelip tıkanıyorlar. Takımı oluşturmanın , geliştirmenin, yönetmenin kuralları var.

Akıllar pazara çıkmış, herkes kendi aklını almış. Takım oyununun bir diğer amacı da başkalarının aklını kullanabilmek. Dinlemeyi bilmeyen, akıl almayı da bilmiyor. Öğrenmeye aç olmayan da dinlemiyor. Dinlemenin de iyisi ve iyi çalışmayanı var. Eğer karşınızdakinin lafını ağzına tıkamak için fırsat kolluyorsanız çok şeyler kaçırıyorsunuz demektir. “Aktif” dinlemek , insan ilişkileri açısından çok yararlı.

Kendi derdini iyi anlatabilmek de yönetim de büyük avantaj sağlıyor. Hikayeler, mantıkla ulaşılması çok güç zihinlere girebilmek ve orada bir etki bırakabilmekte enteresan bir silah

Anlayıp, anlatabilenler, önce orta yolu, sonra hiç düşünülmemiş, herkesin kazanacağı yeni yolu bulabilmek için müzakereyi , esnemeyi, iknayı kullanıyor. Sun Tzu diyorki; “Bin çatışmadan , bin zaferle çıkanlar üstün yeteneklere sahip değildir, Hiç çatışmadan bin zafer kazananlardır üstün yetenekleri olanlar”

Yapılacaklar çok ama zaman yok. Önemliyi, öncelikliyi bilebilmek lazım. Aslında yaşamımızda en önemliler , ailemiz ve dostlarımız. “B” durumuna düşmemek için, onlara da haklarını vermek lazım. İç huzurunu kayıp etmemek, yaşamda dengeli olabilmek lazım.

©2020 Yusuf SONER Kişisel Web Sitesi Tüm Hakları Saklıdır TTR BİLİŞİM